FrameFrameFrameFrame
Wynajem sprzętu foto i video - jak wypożyczać, żeby nie żałować?

Wynajem sprzętu audiowizualnego ma swoje zasady. Decydując się na konkretną firmę rentalową dobrze jest wiedzieć,, na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas wypożyczenia. Zastanawiasz się nad wynajmem sprzętu audio, video lub foto? Oto kilka praktycznych wskazówek, które zapewnią Ci bezpieczny wynajem sprzętu i stuprocentową satysfakcję z usługi.

Po pierwsze: Wybieraj tylko profesjonalną wypożyczalnię sprzętu fotograficznego

Jedną z najważniejszych kwestii, od której zależy Twoja maksymalna satysfakcja z usługi, jest zaufanie odpowiednim ludziom. Wybór sprawdzonej wypożyczalni sprzętu fotograficznego da Ci pewność, że dobrze zainwestowałeś swoje pieniądze. Jest to bardzo ważne, ponieważ choć koszt usługi krótkoterminowej lub jednorazowej zwykle nie jest duży, rośnie wprost proporcjonalnie do czasu jej trwania. Żeby przekonać się, czy wybrana przez Ciebie firma jest godna zaufania, zapytaj wśród znajomych o to, czy może korzystali wcześniej z jakiejś wypożyczalni, a jeśli tak, czy byli z niej zadowoleni. Jeśli natomiast wśród Twoich znajomych nie ma nikogo, kto miał wcześniej do czynienia z tego typu firmą, pamiętaj, że w dzisiejszych czasach bardzo łatwo możesz sprawdzić opinie o konkretnych markach w internecie.

Obecnie każda profesjonalna wypożyczalnia sprzętu fotograficznego i filmowego, której zależy na tym, by osiągnąć sukces na rynku ma swoją stronę internetową lub strony na portalach społecznościowych typu Facebook. Zamieszczone na niej opinie i komentarze pozwolą Ci zweryfikować, czy warto nawiązać współpracę z konkretną firmą świadczącą usługi rentalu.

Po drugie: Zawsze czytaj warunki umowy przed wynajmem

Ludzie na ogół nie przepadają za czytaniem regulaminu, zwłaszcza jeśli jest on zawiły i nieczytelny - tak przedstawione warunki umowy powinny być pierwszym ostrzeżeniem o tym, by zastanowić się, czy aby na pewno zależy Ci na skorzystaniu z usług tej konkretnej firmy. Wiarygodna wypożyczalnia sprzętu foto powinna posiadać proste i czytelne zasady regulaminu, które pozwalają na wynajem sprzętu audio, czy wideo bez zbędnych niedomówień. Bardzo istotne jest to, aby już na wstępie wiedzieć, jaka będzie ostateczny koszt wypożyczenia konkretnego akcesorium oraz jakie dokładnie usługi zostały uwzględnione w wybranej ofercie.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o podpisaniu umowy w wybranej wypożyczalni możesz przejrzeć ofertę internetową firmy. Takie działanie z pewnością pomoże w podjęciu przemyślanej i świadomej decyzji, a także pozwoli Ci odpowiednio przygotować się na finalny koszt wynajmu.

Po trzecie: Sprawdź możliwość rezerwacji sprzętu fotograficznego przed wypożyczeniem

Chociaż branża filmowa wydaje się dość uniwersalna, najwięcej realizacji powstaje w okresie od maja do września. Jeśli interesuje Cię wynajem dronów, obiektywów, czy lustrzanek w tak zwanym “gorącym okresie”, musisz liczyć się z tym, że nie zawsze sprzęt, którego potrzebujesz będzie dostępny w wybranym przez Ciebie terminie.

Najbardziej uniwersalne modele, najprawdopodobniej rozejdą się, jak świeże bułeczki. Dlatego warto sprawdzić, czy wybrana przez Ciebie firma rentalowa daje możliwość rezerwacji sprzętu na konkretny termin. Dzięki wcześniejszej rezerwacji będziesz mógł spać spokojnie, bez obawy o to, że ktoś sprzątnie Ci wymarzonego Sony A7III, czy upragniony obiektyw Samyang sprzed nosa.

Po czwarte: Wybieraj mądrze sprzęt fotograficzny na wynajem

Wypożyczalnia sprzętu fotograficznego oferuje mnóstwo różnego rodzaju sprzętu do realizacji audio/video. Nic więc dziwnego, jeśli różnorodność modeli zaintryguje, zaciekawi i przyciągnie Twoją uwagę na tyle, że zapomnisz o podjęciu racjonalnej decyzji. Ale nie ma nic gorszego niż impulsywny, nieprzemyślany wybór, którego później możesz długo żałować.

Dlatego zanim podpiszesz jakąkolwiek umowę, zastanów się na spokojnie, czy wybrany przez Ciebie sprzęt rzeczywiście jest Ci potrzebny, czy może to tylko zbędny gadżet, który co prawda zafascynował Cię swoimi parametrami i designem, ale w rzeczywistości nie sprawdzi się podczas Twoich realizacji. Podjęcie przemyślanej decyzji uchroni Cię od niepotrzebnego wydatku.