FrameFrameFrameFrame
Blackmagic pocket cinema 4K - recenzja kamery i jej specyfikacja

Kamera Blackmagic pocket cinema 4k jest bardzo sprawnym i kompaktowym bezlusterkowcem. Stanowi świetne rozwiązanie dla miłośników niewielkich urządzeń do rejestracji audiowizualnych. Dzięki swojej budowie, oraz ilości funkcji jakie posiada, można naprawdę wiele osiągnąć. W poniższej recenzji przedstawimy jej specyfikację, oraz nasze zdanie na jej temat.

Blackmagic pocket cinema 4K - opis produktu:

Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K jest długo wyczekiwanym następcą kompaktowego aparatu służącego do filmowania, który miał premierę w 2013 roku. Aparat posiada niewielkie wymiary. 18 x 8,7 x 9,7 cm. Kamera została wyposażona w mikro- matrycę 4/ 3 filmującą w jakości 4K przy nawet 60-ciu klatkach na sekundę a przy jakości FullHD jest to 120 klatek na sekundę. Ta kamera posiada system mocowania MFT, który jest kompatybilny z wieloma obiektywami. Dzięki nowoczesnej konstrukcji matrycy kamera posiada bardzo dobrą dynamikę obrazu na poziomie 13 EV. Maksymalna wartość ISO możliwa do osiągnięcia w tej kamerze to 25 600. Obraz może być również nagrywany w jakości FullHD w 120 klatkach na sekundę. Jedną z innowacji jaką wprowadzili producenci jest możliwość rejestracji plików w formacie RAW w 12 bitowym CinemaDNG oraz 10 bitowym Apple ProRes. To urządzenie posiada bardzo sprawnie działający, dotykowy ekran o przekątnej 5 cali.

Wady i zalety kamery Blackmagic pocket cinema camera 4K:

Wady kamery Blackmagic pocket cinema camera 4K:

Body nie posiada niestety wbudowanej stabilizacji. Jest to minus dla osób, które nie zaopatrzyły się w urządzenia stabilizujące. Przy kręceniu tzw. z ręki, będą widoczne drgania na matrycy. Warto zainwestować w jakikolwiek stabilizator. Może to być steadicam lub gimball.

To urządzenie posiada system Autofocus. Niestety nie działa on w 100 procentach sprawnie. Jeśli operator potrzebuje posiadać bezawaryjny system, to lepszy pod tym względem jest np. Canon, lub Sony A7III.

Blackmagic pocket cinema posiada również funkcję manualnego ostrzenia. NIestety wymaga to bardzo długiego obrotu pierścienia ostrości. Może być to problematyczne, jeśli zaistnieje potrzeba dynamicznej zmiany ostrości. Dużo lepiej zostało to rozwiązane na przykład w Panasonic HG-5.

Zalety kamery Blackmagic pocket 4K: **

Urządzenie posiada duży i dotykowy ekran, którego przekątna wynosi 5 cali. Sam interfejs ekranu jest elastyczny i bardzo pomocny. Ekran posiada na tyle dobrą jasność, że można bez przeszkód używać w świetle dziennym. Jest to przydatne, jeśli operator nie posiada monitora podglądowego, to ta cecha powinna mu w zupełności wystarczyć.

Blackmagic pocket posiada również dwa sloty na karty. Dzięki tej funkcji możliwy jest backup rejestrowanego materiału w razie jakichkolwiek problemów z jednym z dwóch gniazd. Dzięki tej funkcji można bardziej zaufać swojej kamerze.

Kolejnym plusem Black magica pocket jest posiadanie możliwości rejestracji materiału w jakości 4K w 60 klatkach na sekundę. Dzięki tej cesze wszelkie realizacje nabiorą naprawdę filmowego wydźwięku. Dodatkowo istnieje tutaj możliwość rejestrowania materiału w 4K w 12 bitowym formacie RAW.

Urządzenie posiada bardzo sprawny i intuicyjny interfejs. Dzięki ilości funkcji które posiada ma ogromne zdolności modulowania. Poczynając od zmiany przysłony a kończąc nawet na poziomie zebry lub kontroli wejścia audio.

Blackmagic pocket 4K posiada również pełnowymiarowy port HDMI, dzięki któremu istnieje lepsza możliwość przesyłu video.

Blackmagic pocket cinema 4K - cena kamery:

Ta kamera jest dostępna od 5900 złotych.Nie jest to wygórowana cena jak na poręczną kamerę takiej jakości. Posiada bardzo dużą ilość funkcji i szeroki zasób możliwości. Oczywiście do samego body warto dokupić obiektyw. Rekomendowane są np. szkła Sigma Art, które są dostępne od 1800 złotych.

Dla kogo jest przeznaczona kamera Blackmagic pocket cinema 4K?

Jest to idealne rozwiązanie dla filmowców, którzy chcą nadać nowy wymiar swoim produkcjom. Dzięki ilości funkcji, które posiada oraz swojej kompaktowej budowie może być stosowana przy dynamicznych realizacjach. Możliwość rejestracji materiału w jakości 4K w formacie RAW to atut, dzięki któremu postprodukcja może osiągnąć bardzo wysoki level. Tak niewielka kamera jest jednak zaskakująco dobrym urządzeniem dla osób, które nie mają wielkich funduszy na zakup urządzenia dla siebie. Naszym zdaniem kamera Blackmagic pocket cinema 4K jest bardzo sprawnym i profesjonalnym bezlusterkowcem.