FrameFrameFrameFrame
Canon 5d mark II - recenzja i specyfikacja sprzętu

Canon 5D mark II to wyczekiwany następca modelu 5D. Stanowi bardzo dobre akcesorium dla fotografów, oraz filmowców, którzy używają do swoich produkcji lustrzanek. Canon 5d mark II idealnie sprawdza się przy statycznych sesjach zdjęciowych w studio. W poniższej recenzji przedstawimy jego specyfikację, a także podzielimy się naszą opinią po testowaniu sprzętu.

Canon 5d mark II - opis produktu:

Jest wyposażony w pełnoklatkową matrycę CMOS, wyposażoną w system czyszczenia. Body zostało wyposażone w 3- calowy monitor LCD, posiadający rozdzielczość VGA i możliwość podglądu na żywo. Urządzenie posiada nowy procesor obrazu DIGIC IV, który po raz pierwszy znalazł zastosowanie w modelu 500D. Jest kompatybilny z obiektywami o bagnecie EF. Został wyposażony w różne tryby ekspozycji, takie jak: auto, custom, automatyka z preselekcją przysłony czy wiele innych. Posiada zdolności różnego pomiaru światła. Aparat jest również wyposażony w 9-cio punktowy system Autofocus, który został wyposażony w kilka trybów: pojedynczy AF (One Shot), ciągły AF (AI Servo) lub mieszany (AI Focus). Jego wartość ISO waha się od 100- 6400. Canon 5d mark 2 posiada również możliwość zapisu zdjęć w formacie RAW. Jest wyposażony w kilka złącz, takich jak: USB 2.0 Hi- Speed, video(PAL / NTSC), PC sync, mini HDMI. oraz wejście na mikrofon. Jeśli chodzi o zasilanie, to jest ładowany akumulatorem LP- E6. Zamocowany gwint to bardzo popularne wejście 1/ 4’’. Posiada wymiary 152 x 114 x 75 milimetrów. Jego waga również jest niewielka, gdyż wynosi 810 gramów. Jego minimalny czas naświetlania to 1/ 8000 na sekundę. Jako pierwsza lustrzanka pozwala na rejestrację materiału w jakości FullHD w 30 klatkach na sekundę.

Wady i zalety aparatu Canon 5D mark II:

Wady aparatu Canon 5D mark II:

  1. Minusem tego urządzenia jest kiepsko działający system Autofocus. Przy mocno otwartej przysłonie system często się gubi i nie działa tak sprawnie. Dopiero przy zejściu do przysłony 5,6 lub niższych, Autofocus zaczyna sprawnie działać.

  2. Kolejną wadą Canona 5d mkii jest brak stabilizacji matrycy. Często korzystając z możliwości rejestracji video (a jest tu dostępna w jakości FullHD) operator może nie posiadać wykwalifikowanych stabilizatorów. Wtedy wykonanie matrycy Canona 5D nie jest pomocne. Nie posiada ona wbudowanej stabilizacji, co może być problematyczne, jeśli operator rejestruje materiał z tzw. ręki.

  3. Jedną z kolejnych wadą Canona 5D mark ii jest kiepsko działający system automatycznego balansu bieli przy świetle żarówkowym. Jest to mocno problematyczne, ponieważ często fotografowie bądź operatorzy pracują przy żółtym świetle. Jest to kłopot przy obróbce lub postprodukcji.

Zalety aparatu Canon 5D mark II:

  1. Dużą zaletą Canona 5d ii jest intuicyjność obsługi. Przyciski zostały bardzo dobrze dostosowane do szybkiej obsługi. Samo menu również jest bardzo intuicyjne, więc nawet niedoświadczony fotograf powinien sobie poradzić z jego obsługą.

  2. Model 5d mark II posiada również szeroki zakres czułości ISO, która oscyluje od 50 do 25600. Jest to pomocne przy trudnych warunkach oświetleniowych. Dzięki tak szerokim wartościom nawet w ciemnych miejscach ten aparat powinien zdać egzamin.

  3. Aparat posiada funkcję zapisu zdjęć w formacie sRAW, co stanowi bardzo przydatną funkcję dla fotografów. Dzięki formatowi sRAW obróbka materiałów jest dużo łatwiejsza.

Canon 5D mark II - cena produktu:

To urządzenie jest dostępne już od 4900 złotych. Nie jest to wygórowana cena jak na sprzęt takiej jakości. Oczywiście do samego body należy zakupić obiektyw. Rekomendowane są np. Canon EF 24-70mm f/2.8L, który jest dostępny za 8400 złotych. Jest to niestety dosyć wysoka cena i nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek. Lepszą opcją jest na przykład Canon EF 50 mm f/1.8 STM, który jest dostępny od 510 złotych. Jeśli fotografa interesują portrety, to dobrym wyborem jest obiektyw Canon EF 75-300mm f/4 - 5.6 III, który jest dostępny za 800 złotych.

Dla kogo przeznaczony jest aparat Canon 5D mark II?

To urządzenie jest świetnym rozwiązaniem dla fotografów, którzy chcą skupić się na sesjach zdjęciowych i statycznych realizacjach. Dzięki swojej dobrze skonstruowanej matrycy, oraz ilości funkcji jakie posiada stanowi bardzo dobrą pomoc przy szerokim spektrum fotografii. Jednakże jeśli chodzi o dynamiczne realizacje to problematyczny jest autofocus, który w tym urządzeniu działa sprawnie, aczkolwiek nie jest bezawaryjny. Canon 5d mark ii to bardzo dobre rozwiązanie dla fotografów pracujących w studiach, lub zajmujących się statyczną fotografią.