FrameFrameFrameFrame
Sigma 10-20 mm f/3.5 ex dc hsm - recenzja i specyfikacja obiektywu

Sigma 10- 20 f /3.5 to funkcjonalne i sprawnie działające urządzenie, które pomoże fotografom pokazać naprawdę szeroką perspektywę. Dzięki zmiennej ogniskowej istnieje możliwość ustawienia bliższego kadru. W poniższej recenzji przedstawimy specyfikację obiektywu, jak również nasze zdanie na jego temat po testowaniu sprzętu.

Sigma 10- 20 MM - opis produktu:

Sigma 10- 20 MM to szerokokątny zoom, którego maksymalna wartość przysłony to f/ 3.5. Odległość ostrzenia to 24 milimetry. Konstrukcja obiektywu opiera się na 13 soczewkach występujących w 13 grupach. Obiektyw posiada możliwość umieszczenia go na kilku mocowaniach, takich jak: Nikon F, Sony A / Minolta,Sigma, Pentax K lub Canon EF-S. Jest to akcesorium, które nie należy do najlżejszych, ponieważ jego waga to 540 gramów. Po lewej stronie obiektywu znajduje się przełącznik trybu Auto focus/ Manual focus. Na górze obiektywu znajduje się wskaźnik zmiany ogniskowej od 10 do 20 milimetrów. To urządzenie posiada również pierścień obrotu ostrości, który do maksymalnego ustawienia potrzebuje 130 stopni obrotu, co stanowi dosyć dużą liczbę jak na tak małą ogniskową. Obiektyw posiada bardzo szeroki zakres ostrości dzięki swojej ogniskowej. Nawet przy ustawieniu bardzo otwartej przysłony ostrość jest prawie do nieskończoności.

Wady i zalety obiektywu Sigma 10-20:

Wady obiektywu Sigma 10-20:

W tym modelu występuje spora dystorsja. Przez to przy bliskich kadrach następuje spore zakrzywienie obrazu. Może to mocno wpłynąć na jakość materiału, oraz kadry, które fotograf będzie tworzył.

Sigma 10- 20 posiada niestety dużą aberrację chromatyczną. Bezapelacyjnie wpływa to na jakość emitowanego obrazu. Zarówno przy zdjęciach, jak i przy filmie może być to mocno odczuwalne.

Zalety obiektywu Sigma 10-20:

To urządzenie bardzo dobrze sprawuje się w trudnych warunkach oświetleniowych. Jeśli występuje ostre, mocne światło to ten obiektyw zda egzamin bez problemu.

Sigma 10- 20 MM posiada również cichy i bardzo sprawnie działający auto focus. Dzięki tej funkcji praca fotografa będzie dużo łatwiejsza, szczególnie w reportażowych warunkach. Dzięki temu, że jest on cichy, nie będzie przeszkadzał przy realizacjach video.

Akcesorium mimo swojej ogniskowej utrzymuje bardzo dobrą jakość kadru na bokach. Dzięki temu nawet przy bardzo szerokich planach kadr zostanie dobrze zachowany.

Sigma 10-20 - cena obiektywu:

Cena tego obiektywu to 1790 złotych. Nie jest to wygórowana kwota jak na sprzęt tej jakości. Jednak tak szerokokątny obiektyw nie jest bardzo funkcjonalnym urządzeniem dla osób, które chcą pokazać ładny, filmowy obrazek. W podobnej cenie znajdziemy wiele obiektywów marki Samyang, które będą posiadać mniejszą ogniskową.

Dla kogo przeznaczony jest obiektyw Sigma 10-20?

Sigma 10- 20MM stanowi bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują złapać naprawdę szeroką perspektywę. Użytkownicy tego obiektywu opierają się raczej na ogniskowej nie mniejszej niż 15. Rzadziej będzi eużywany przez sympatyków formatu video,. Jest to funkcjonalne i sprawnie działające urządzenie, ale lepszym rozwiązaniem będzie znalezienie stałoogniskowego obiektywu o węższym kadrze.