FrameFrameFrameFrame
Sony a6300 - recenzja, specyfikacja i dane techniczne aparatu fotograficznego

Aparat Sony a6300 to według wielu opiniodawców jeden z czołowych kompaktowych bezlusterkowców z matrycą APS-C. Na szczególną uwagę zasługuje niezawodny w tym modelu system AutoFocus oraz ilość dostępnych w nim funkcji. W poniższej recenzji przedstawimy jego specyfikację oraz naszą opinię o tym bezlusterkowcu po jego przetestowaniu.

Aparat Sony a6300 - opis produktu:

Aparat Sony a6300 to bardzo mocny konkurent na rynku bezlusterkowców z matrycą APS-C. Posiada matrycę wyposażoną w technologię Exmor CMOS, która pozwoli nam na fotografowanie w zakresie czułości ISO 100-51200. Maksymalna prędkość klatkarzu to 11 klatek na sekundę. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest możliwość skorzystania z migawki elektrycznej. W tym modelu zastosowano również znakomicie działający system AutoFocus oparty na 425 punktach detekcji fazy. Według producenta jest to najszybszy system na rynku, który ma możliwość ustawiania ostrości w rekordowym czasie 0,05 sekundy. Sama jakość materiałów jest bardzo wysoka. Aparat oferuje nam możliwość nagrania materiału w 4K w 30 klatkach na sekundę przy przepływności 100 MB/s. Jeśli jest potrzeba rejestracji materiału w zwolnionym tempie, jest to dostępne w jakości Full HD nawet w 120 klatkach na sekundę. Aparat Sony a6300 posiada również sporo profili kolorystycznych jak np. Slog-3. Jest to bardzo kompaktowy sprzęt. Jego wymiary to:120 x 66,9 x 48,8 mm, a waga to 404 g. Focus peaking działa bez zarzutu, a jego kolorem możemy bardzo łatwo operować. Ten sprzęt posiada również złącze na mikrofon, co jest przydatne przy bardziej profesjonalnych produkcjach. Aparat Sony a6300 zasilany jest baterią NP-FW50 o pojemności 1020 mAh.

Wady i zalety aparatu Sony a6300:

Wady aparatu Sony a6300:

Mała pojemność baterii. Mimo że ten sprzęt ma bardzo duże możliwości jeśli chodzi o rejestrację materiału trzeba niestety przygotować się na zakup kilku akumulatorów, ponieważ ich pojemność jest niewielka. Przy dłuższych nagraniach baterie muszą być często wymieniane.

Brak dynamiki przy fotografii. Pierwsze zdjęcie po włączeniu aparatu można wykonać dopiero po 2 sekundach. Przez ten mankament podczas dynamicznych realizacji można stracić kilka dobrych ujęć. Podobnie jest również przy wybudzaniu aparatu ze stanu uśpienia. Dużo lepiej pod tym względem radzi sobie np. Canon 6D.

Co prawda aparat Sony a6300 przy jakości 4K spisuje się poprawnie. Jeśli jednak występują dynamiczne ujęcia przy których aparat obraca się w prawo lub w lewo, pojawia się bardzo mocny rolling shutter. Jest to problematyczne, ponieważ psuje jakość materiału nagranego w rozdzielczości 3840 na 2180 pikseli.

Zalety aparatu Sony a6300:

Ten bezlusterkowiec jest bardzo kompaktowy. Posiada on niewielkie wymiary: 120 x 66,9 x 48,8 mm. Dzięki temu można osiągnąć naprawdę duże możliwości nagraniowe.

Sony a6300 posiada niesamowicie sprawny system AutoFocus. Producenci tego sprzętu nie zawiedli w kwestii działania tego systemu. Jego szybkość ostrzenia wynosi 0,05 sekundy! Jest również wyposażony w 425 punktów detekcji fazy.

Ten aparat jest bardzo dobrze przystosowany do realizacji video. Możliwość nagrywania 4K w 25 klatkach na sekundę oraz w jakości Full HD nawet w 120 klatkach na sekundę daje operatorom naprawdę duże pole do popisu. Oprócz tego istnieje możliwość rejestracji obrazu w kilku profilach kolorystycznych, takich jak: Autumn leaves, Movie, Cine 2, S-Log2 lub S-log 3. Pozwala to rozwinąć warsztat artystyczny.

Sony a6300 - cena aparatu:

Samo body można kupić za 4000 złotych. Nie jest to wygórowana kwota jak na sprzęt takiej jakości. Za niewielką kwotę, jak na rynek bezlusterkowców Sony a6300 oferuje naprawdę dużo. Do body warto jednak zakupić osprzęt, który przyda się przy nagraniach. Tego bezlusterkowca można zakupić w zestawie z uniwersalnym obiektywem 18- 105MM. Taki zestaw kosztuje 6648 złotych. Bardzo dobrym rozwiązaniem, które świetnie sprawdza się przy systemie AutoFocus, jest również obiektyw Sigma C 30MM f/ 1.4, który możemy zakupić za 1600 złotych.

Dla kogo jest przeznaczony aparat Sony a6300?

Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chciałyby polepszyć jakość swoich produkcji, ale nie dysponują dużym budżetem. Dzięki swojej intuicyjnej obsłudze poradzą sobie z nim nawet amatorzy. Aparat Sony a6300 jest świetną propozycją dla fanów kompaktowych urządzeń. Może być przydatny przy wielu podróżach. Stanowi bardzo dobre rozwiązanie dla twórców internetowych, vlogerów, ale przede wszystkim zapewnia dobre wejście w świat bezlusterkowców.